Відновлювальна енергетика є одним із головних пріоритетів світової економіки та подальшого розвитку цивілізації. Сьогодні «зелена» енергетика є вже не просто модною, екологічною та сучасною альтернативою ТЕС та АЕС, але й, без перебільшення, питанням майбутнього планети. Адже відновлювані джерела енергії гарантують не лише енергетичну незалежність, але й безпеку та здоров’я суспільства.
Якщо говорити про популярність відновлювальних джерел енергії, то друге місце за використанням у світі, після гідроелектростанцій, займає вітер. Чверть світової потужності з виробництва відновлюваної енергії припадає саме на вітрові електростанції. Німеччина, Іспанія, Індія, Великобританія, Італія, Франція, Бразилія, Канада та Португалія – саме ці країни виробляють левову частку вітрової енергії. А якщо доплюсувати до них Китай та США, то разом вони створюють понад 85% загальної потужності виробництва вітрової енергії у світі.
Не останню роль відіграє тут і Україна. За словами виконавчого віце-президента Єврокомісії з питань Європейської зеленої угоди Франса Тіммерманса, в Україні є величезні ділянки землі, на яких можна будувати установки відновлюваної енергетики. «Я бачу великий потенціал для поглиблення енергетичного співробітництва між Україною та Європейським Союзом», - наголошує Франс Тіммерманс. Він переконаний, що рішуча прихильність уряду Зеленій угоді та величезний потенціал України для виробництва відновлюваної енергії допоможуть зробити Україну привабливою для “зеленої” економіки.
Відновлювальна енергетика: стратегія України
Енергетична стратегія України, яку схвалив Кабмін у травні 2023 року, передбачає досягнення вуглецевої нейтральності енергетичного сектору держави до 2050 року. Це означає, що основну роль у сфері паливно-енергетичної сфери все більше відіграватиме саме відновлювальна енергетика. Довоєнна енергетична Стратегія передбачала, що вже до 2035 року “зелена” енергія повинна забезпечувати 25% потреб України. Адже вона є запорукою енергетичної безпеки та незалежності нашої держави, а собівартість «зеленої» енергії є значно нижчою, ніж вартість викопного палива.
Під час щорічного послання у Верховній Раді Президент Володимир Зеленський відзначив, що Україна повинна стати одним із гарантів європейської енергобезпеки. У центрі цього процесу має бути розвиток зеленої енергетики, на яку чекатиме бум після перемоги нашої країни.
У планах нашої держави, нові проекти з будівництва 11 наземних вітропарків загальною потужністю майже 1 ГВт, які наразі через війну поставлено на паузу.
Сьогодні існує ризик того, що Україні доведеться імпортувати надзвичайно дорогу електроенергію з ЄС. Тому українські сонячні та вітрові електростанції, які вже виробляють дешевшу за європейську електроенергію, є запорукою енергетичної безпеки України, а також дозволяють державі отримувати прибутки від збільшення обсягів експорту в Європу.
Чому росія знищує «зелену» енергетику в Україні?
Варто зазначити, що напередодні війни перспективи України у розвитку відновлювальної енергетики були одними із найпривабливіших у світі. За даними агентства Bloomberg, у 2019 році у рейтингу «Climatescope» Україна зайняла 8 місце серед 104 країн світу за інвестиційною привабливістю у питанні розвитку низьковуглецевих джерел енергії та будівництва «зеленої» економіки. А у 2020 році наша держава увійшла у ТОП-5 європейських країн за темпами розвитку сонячної енергетики.
Відтак після блокування об’єктів атомної енергетики та руйнування підстанцій і ліній електропередач, саме електростанції відновлюваної енергетики стали головним пріоритетом знищення для російських загарбників.
Згідно з даними дослідження «Декарбонізація енергетики України», проведеного Центром Разумкова спільно з Фондом Ганнса Зайделя, станом на 2021 рік щорічні викиди СО2 в атмосферу були зменшені на понад 10,3 млн тонн, що еквівалентно викидам від понад 2,2 млн автомобілів. А завдяки генерації електроенергії лише промисловими вітровими електростанціями у 2021 році було заощаджено 1,8 млн тонн вугілля, 1 171,4 тис м3 природного газу та скорочено приблизно 3,1 млн тонн викидів СО2.
Станом на 24 лютого 2022 року загальна встановлена потужність українських вітроелектростанцій (без тимчасово окупованих територій Донбасу і Криму) складала 1.67 ГВт – фактично як два атомні енергоблоки.
Тож не дивно, що ворог б’є по «зеленій» енергетиці нашої держави. Адже йдеться не лише про енергетичний шантаж, але й про знищення перспектив України на енергетичну незалежність, безпеку та здорову екології.
З початком воєнних дій, майже всі вітряні електростанції Херсонської, Запорізької та Миколаївської областей з перших днів опинилися у фронтовій чи окупованій зоні. 80% вітрової генерації сьогодні виведено з ладу чи захоплено. За попередніми оцінками, втрати від знищеного, пошкодженого або викраденого обладнання вітропарків становить більше 50 млн євро. Ще понад 500 млн євро втрачено від вимушеного простою.
Atlas Volovets Energy та енергетична незалежність України
Сьогодні Україна переживає найпотужнішу енергетичну кризу в своїй історії. За даними Міністерства енергетики України, на відновлення енергосистеми держави, зруйнованої ворогом у ході повномасштабної війни, потрібно понад 11 мільярдів (!) доларів. А за оцінками комітету Верховної Ради з питань енергетики, лише на термінові ремонти нашій енергосистемі потрібен мільярд доларів. Зрозуміло, що в сьогоднішніх умовах таких коштів наш бюджет не має. А пошук інвесторів у час війни – справа не з легких.
Як відомо, до початку широкомасштабної війни, в Україні «зелену» електроенергію генерували 34 вітроелектростанції (ВЕС) або 699 вітрових турбін. На жаль, сьогодні ця кількість скоротилась до мінімуму. За даними Української вітроенергетичної асоціації, від початку війни в Україні зупинено понад 3/4 вітроенергетичних потужностей, а 5 вітрових турбін в Херсонській області, що встановлені на Мирненській, Сиваській та Новотроїцькій вітроелектростанціях, сьогодні є знищеними.
Але попри увесь жах війни та атаки росіян на енергооб’єкти, знаходяться інвестори, які готові розвивати «зелену» енергетику в Україні. Дві компанії: GURIS CONSTRUCTION AND ENGINEERING CO. INC. та ONUR GROUP, які є інвесторами проекту Atlas Volovets Energy, готові розпочати будівництво вітропарку на Закарпатті. Потужність об’єкту становитиме 120 МВт. Цей проект впроваджується відповідно до української стратегії розвитку відновлюваної енергетики. Вітропарк має потенціал стати найпотужнішим відновлюваним джерелом енергії на заході України, з інвестиціями в розмірі 150 млн євро.
Про доцільність проекту Atlas Volovets Energy годі й говорити. У межах першої черги проекту інвестори мають на меті побудувати 7 вітряків на гірському хребті Воловецької територіальної громади. Реалізація першої черги проекту дозволить забезпечити електроенергією понад 67 тис. домогосподарств або понад 200 тис. осіб. Вітропарк буде спроможний генерувати 136 млн кВт⋅год щорічно. За попередніми підрахунками, загалом будівництво вітропарку на Закарпатті має потенціал збільшити потужність діючих вітрових електростанцій України на близько 18%.
Водночас, вітрова енергія є одним із найекологічніших та при цьому найдешевших джерел електроенергії. Створення нових робочих місць, поповнення податками місцевого та державного бюджетів, інноваційність регіону, - ці супутні переваги Боржавського вітропарку безперечно також є суттєвим стимулом для реалізації проекту. А зважаючи на те, що у результаті воєнних дій та атак росіян на енергетичну інфраструктуру України, здебільшого зруйновано вітропарки на півдні нашої держави, важливо розвивати цей напрямок саме на заході країни.
Але, безумовно, найважливіший аргумент «за» вітропарк Atlas Volovets Energy – проєвропейський вибір майбутнього України не лише у політичному, але й енергетичному, безпековому та екологічному векторах.