28.06.2024
Вітрова енергетика. Світові тенденції 2023

У той час, поки Україна в умовах надпотужної енергетичної кризи роздумує над шляхами відновлення зруйнованої російськими ракетами генерації, вітроенергетичні потужності у світі бʼють рекорди. Вітер стає краще зрозумілим і цінованим за переваги, які він приносить як відновлюване джерело енергії.

Зображення

Світові рекорди вітру

За даними Global Wind Report, опублікованому Глобальною вітроенергетичною радою (GWEC), 2023 рік для світу став роком рекордної кількості нововстановлених вітростанцій. 117 Гігават нових вітроенергетичних потужностей - саме на стільки збагатився ринок вітрової енергетики у світі за минулий рік. Це на 50% більше, ніж у 2022 році

Таким чином завдяки значному зростанню вітрової та сонячної енергетики з відновлювальних джерел енергії у 2023 році виробили рекордні 30% світової електроенергії, йдеться у звіті “Глобальний огляд електроенергетики 2024” енергетичного аналітичного центру Ember. «Зелені» джерела енергії допомогли сповільнити зростання споживання викопного палива майже на дві третини

Зображення

«Зелена» Європа

Одні із найвищих показників розвитку вітрової енергетики демонструє Європа. Позаяк напад росії на Україну підштовхнув Європейський Союз активно рухатися у напрямку енергетичної незалежності від викопного палива. 

Як йдеться у звіті “Глобальний огляд електроенергетики 2024”, 44% електроенергії Європейський Союз вже виробляє з чистих відновлювальних джерел енергії. Найбільше «зеленої» енергетики в Європі виробляють з енергії вітру та сонця.

Цей показник значно випереджає світовий рівень виробництва електроенергії з ВДЕ у 30%. Тобто Європейський Союз є лідером у впровадженні чистих відновлювальних джерел енергії. 

Найпотужніше вітрова енергетика розвивається в європейських країнах, які демонструють сталий розвиток та можуть похвалитися стійкою економікою і високим рівнем життя населення. Німеччина, Нідерланди (там створили найбільшу у світі ВЕС Hollandse Kust Zuid на 1,5 ГВт) та Швеція запустили найбільше потужностей вітрової енергетики у 2023 році. Загалом же протягом минулого року у ЄС збудували 17 ГВт нових вітроенергетичних установок. 

В Німеччині загальна кількість діючих наземних вітрових турбін досягла 28 700 одиниць. Вони генерують 61,5 ГВт електроенергії. Таким чином у 2023 році вітрова енергія обігнала вугілля як найважливіше джерело електроенергії в Німеччині, підкреслюючи потенціал цієї технології стати основою енергетичної системи. Урядова коаліція під керівництвом канцлера Олафа Шольца зробила швидке затвердження нових проектів вітрових електростанцій ключовим інструментом своєї кліматичної та енергетичної політики.

За словами директорки європейської програми Ember Сари Браун, ЄС тримає першість завдяки "ранньому прийняттю і раннім діям". Вона додає, що Європейський зелений курс відіграв важливу роль у встановленні цілей, розробці політики та забезпеченні інвестицій.

"Вторгнення в Україну посилило відчуття нагальності переходу на чисту енергетику і відмови від використання викопного палива – не лише вугілля, а й газу, особливо з росії. Це стало великим поштовхом для прискорення переходу в усьому ЄС", – зазначає Сара Браун. 

За її словами, ЄС "дуже близький" до досягнення своєї мети – до 2030 року забезпечити 72% виробництва електроенергії за рахунок відновлюваних джерел

Зображення

Енергія вітру проти глобального потепління

«Збільшення кількості вітряних установок показує, що світ рухається в правильному напрямку в боротьбі зі зміною клімату», йдеться у звіті Global Wind Report.

Але, хоч приріст вітрової енергетики за минулий рік був найбільшим в історії галузі, проте цього недостатньо, наголошують міжнародні екологічні організації. Адже для того, щоб запобігти подальшому глобальному потеплінню та світовим природним катаклізмам - посухам, паводкам, екстремальним холодам та спекам - вітрова галузь повинна збільшити свій щорічний приріст щонайменше до 320 гігават до 2030 року. 

Адже 2023 рік був найспекотнішим за всю історію спостережень, і Земля рухається до глобального потепління. Як йдеться у квітневому звіті Carbon Majors Database, протягом минулого року наша планета нагрілася ще на 2,7 градуса. Причина цього - спалювання викопного палива - газу, нафти та природного газу. 

Як наголошують екологи, єдиний варіант боротьби з глобальним потеплінням та його катастрофічними для природи наслідками - тотальний перехід на відновлювану енергетику та «зелені» технології

Для прикладу, кожен вітрогенератор, потужністю 1 МВт, скорочує щорічні викиди в атмосферу 1800 тонн вуглекислого газу, 9 тонн оксиду сірки, 4 тонн оксиду азоту. 

Тож безумовно перехід до вітроенергетики дозволить вплинути на швидкість зменшення озонового шару, і, відповідно, на темпи глобального потепління.