Сьогодні вітер займає центральне місце в стратегії енергетичної безпеки та економіки Європи. Лише вітрова енергетика забезпечує внесок у 42 мільярди євро у ВВП Євросоюзу.
За даними організації Wind Europe, на даний час вітер задовольняє 17% попиту на електроенергію в Європі. Водночас, у багатьох країнах Європи цей показник є значно вищим: у Данії він становить 55%, в Ірландії – 34%, у Великобританії – 28%, у Португалії – 26%, в Німеччині – 26%, в Іспанії – 25%.
Комісія ЄС прогнозує, що до 2050 року вітер забезпечуватиме половину електроенергії в Європі, а потужність вітрової енергії зросте із сьогоднішніх 205 ГВт до 1300 ГВт. Для цього лише протягом 2024-2027 років у ЄС планують будувати щонайменше 18 ГВт нових потужностей на рік.
Гори Швейцарії – майбутнє вітропарків
За даними дослідження Інженерної школи Цюрихського університету (ZHAW School of Engineering), вітрова енергетика просуватиметься все більше у гори Швейцарії. Адже виробництво вітру в горах Швейцарії є привабливим завдяки низьким температурам на великих висотах. Холодне повітря важче за тепле, що позитивно впливає на виробництво енергії вітру. Чим «важче» повітря, тим більше енергії може виробляти турбіна.
Сьогодні на території Швейцарії працює лише 30 великих вітрових електростанцій. Найпотужніші із них: Mont Crosin, Gotthard та Gries. Вітропарк Mont Crosin розташований у гірському масиві Юра та складається з 16 турбін із загальною потужністю понад 37 МВт. Вітропарк Gotthard, на висоті біля 2,2 км, має натомість 5 турбін із потужністю понад 11 МВт. Найвищим із них є вітропарк Gries із 4 турбінами, яку побудували на висоті близько 2,5 км над рівнем моря. Саме цей вітропарк є найвищою вітроелектростанцією в Європі. Завдяки своєму розташуванню у високих горах, вона оснащена системою розморожування лопатей ротора, яка утримує їх без льоду та снігу.
Проте кількість вітропарків Швейцарії суттєво збільшиться уже найближчим часом, оскільки енергетична стратегія швейцарського уряду зосереджена на розширенні виробництва електроенергії з відновлюваних джерел. Зокрема, до 2050 року використання «зеленої» енергії в країні має зрости до 22,6 ТВт, при цьому 4 ТВт із загального обсягу, згідно з планом, буде надходити саме від енергії вітру. Це майже в сорок разів більше, аніж продукується вітровими електростанціями країни сьогодні. Для досягнення цієї мети Швейцарії потрібно збудувати і задіяти близько 800 великих вітрових турбін, з потужністю 5 ГВт кожна.
Масштабний вітропарк Португалії як частина гірського ландшафту
Alto Minho - одна із найбільших вітрових електростанцій у Європі за кількістю вітряків, розміщених у горах, розміщена в горах на півночі Португалії. Вітропарк складається з 68 вітрових турбін Enercon E-82 та 52 турбін E-70 E4, їх загальна потужність становить 240 МВт.
Генерація зеленої енергії цією ВЕС дозволяє щорічно позбавлятись від 370 тис. тонн викидів вуглекислого газу. У березні 2018 року Португалія вперше принаймні за 40 років виробила більше відновлюваної енергії, ніж потребувала.
У туманних долинах Альто-Міньо вітрова електростанція поступово стала частиною ландшафту, а рогата худоба пасеться серед 80-метрових турбін та шукає влітку тіні, що утворюють вітряки.
Як Румунія розвиває вітроенергетику у Карпатах
Вітрова електростанція в горах Апусенах, які є частиною гірської системи Карпат, розміщена на заході Румунії. Станом на сьогодні 5 вітряків розташовані на гірському масиві Біхор із вершиною Кукурбета на висоті 1 849 метрів. Більшість інвестицій для реалізації проекту вітропарку в румунських Карпатах було виділено із європейських фондів.
Вітропарк в горах Апусенах став туристичною пам’яткою, а модернізація під’їзної дороги дозволяє туристам піднятись власним автомобілем на гірську вершину Кукурбета.
Вітроелектростанція успішно функціонує, а інвестори у 2022 році заявили, що планують розширити наявну ВЕС ще на 4 вітроустановки.
Вітер та гори, що зміцнюють енергетичну незалежність Європи
Загалом в Європі функціонує майже 250 вітрових електростанцій. А економічна вигода роботи турбін для місцевих бюджетів становить близько 7 мільярдів євро податків на рік. Тож не дивно, що, за даними соціологічних досліджень, 70-80% європейців підтримують вітроенергетику. Ще вищий відсоток прихильників енергії вітру серед тих, хто живе поблизу вітрових електростанцій. Адже функціонування вітропарків забезпечує роботою понад 300 тисяч європейців, які живуть неподалік вітрових турбін.
Європейські громадяни та підприємства хочуть надійної, доступної та чистої енергії. Тож вітер стає все більш стабільним, конкурентоспроможним, чистим джерелом енергії. До того ж місцевим джерелом, яке зменшує імпорт енергії і допомагає мінімізувати рахунки за електроенергію. І саме вітер та гори сьогодні зміцнюють енергетичну незалежність Європи.