21.01.2025
Рекорди вітру 2024

Світові тенденції розвитку вітрової енергетики впродовж 2024 року дозволяють назвати минувший рік не інакше, як «роком рекордів вітру». Надпотужні вітрові турбіни, найбільші офшорні вітростанції, найграндіозніші проекти вітропарків - усе це було реалізовано саме у 2024-му. 

Проте однозначно найякіснішим показником впливу вітру на світову енергетику стала частка електроенергії, виробленої з вітру, у загальній енергетичній картині Європи. І звісно ж факт того, що європейці отримали більше електроенергії з вітру, аніж зі спаленого вугілля. 

Вітрові рекорди Європи 

Вітер сьогодні становить 20% всієї електроенергії в Європі. За даними міжнародної організації WindEurope, загальна встановлена потужність вітрової енергетики в Європі досягла 278 ГВт, а країн Євросоюзу– 225 ГВт, де понад 80% припадає саме на наземну вітроенергетику. 

Тільки за останні 12 місяців промисловість Європи інвестувала 11 мільярдів євро (!) в нові виробничі потужності. Тож вже до кінця 2025 року Європа зможе виробляти 9,5 ГВт з офшорних вітрових турбін і 22,5 ГВт з наземних вітрових турбін на рік. 

Лише за перші 6 місяців цього року в Європі побудували 6,4 ГВт нових вітрових електростанцій: 5,3 ГВт наземних і 1,1 ГВт офшорних. 

Паралельно з цим у 2024 році по всій Європі було виділено території для спорудження 19 ГВт нових офшорних вітрових електростанцій.

Згідно із прогнозами Євросоюзу, до 2030 року частка енергії вітру становитиме близько 30% всієї електроенергії ЄС. Проте цього зростання недостатньо для досягнення амбітних цілей ЄС щодо енергетичної безпеки. 

Амбітні плани європейців полягають у тому, щоб вітрові потужності в ЄС зросли із 225 ГВт сьогодні до 425 ГВт вже у 2030 році. Тобто майже вдвічі. Та чи реально досягти такого масштабування всього за 5 років? 

Шалений розвиток новітніх технологій у сфері вітрової енергетики, вдосконалення роботи вітрових турбін та розробка і запуск надпотужних вітряків на фоні прагнення Європи досягти енергетичної безпеки і незалежності від імпортного викопного палива роблять ці плани не такими вже й недосяжними.

Зображення

Менше вугілля, більше вітру

Не менш вражаючим є і той історичний факт, що у 2024 році вітер і сонце вперше обігнали викопне паливо в ЄС. Саме ж виробництво електроенергії з викопного палива в ЄС продовжує падати, йдеться у звіті Міжнародного незалежного енергетичного аналітичного центру Ember. 

Вітер і сонце піднялися до нових вершин, досягнувши частки в 30% виробництва електроенергії в ЄС. Тоді як частка електроенергії, виробленої з викопного палива, за 1 півріччя 2024 року в ЄС становила 27% (343 ТВт-год). 

Це рекордне падіння в історії енергетики. Водночас викопне паливо виробило на 17% електроенергії менше (-71 ТВт-год) у першій половині 2024 року, порівняно з тим же періодом 2023 року. 

Тим часом Великобританія закрила останню в країні електростанцію, що виробляла електроенергію з вугілля. 

Країна-рекордсмен вітрових потужностей 

В авангарді щодо розвитку вітрової енергетики в Європі залишається Німеччина, яка лише у першому півріччі 2024 року ввела в експлуатацію 1,7 ГВт нових ВЕС. З незначною різницею друге та третє місце займають Франція (1,2 ГВт) та Іспанія (876 МВт). 

Німеччина також показала чудовий приклад іншим країнам у своєму підході до дозволу на будівництво нових вітрових електростанцій. Вона стала першою країною, яка повністю застосувала новий законодавчий принцип ЄС про те, що дозвіл на використання вітрової енергії відповідає «переважаючим суспільним інтересам», а також інші нові дозвільні правила ЄС. 

Тож тепер Німеччина дозволяє будувати у 6 разів більше наземних вітроелектростанцій, ніж 5 років тому. Лише цього року у Німеччині було надано дозволи на реалізацію проектів ВЕС, загальною потужністю на понад 12 ГВт. 

Зображення

Турбіни-рекордсмени 2024

І хоч Європа минулоріч продемонструвала шалені темпи розвитку вітрової енергетики та переходу на відновлювальну енергію, все ж технологічні рекорди вітру належать Китаю. 

Саме Китай встановив нові світові рекорди як наземної, так і офшорної вітрової енергетики у 2024 році. 

Найвища і найпотужніша у світі морська вітрова турбіна від компанії Dongfang Electric Corporation, висотою 340 м, видала потужність 26 МВт. Вона може виробляти близько 100 ГВт*год електроенергії на рік при середній швидкості вітру 36 км/год. Таким чином лише одна турбіна здатна забезпечити електроенергією близько 55 000 будинків.

Розміри вітряка-гіганта також вражають: висота його основи становить 185 м, а діаметр лопатей— 310 м. Такий великий розмах крил мають 12 літаків Boeing 747. Турбіна настільки міцна і потужна, що здатна витримувати супертайфун зі швидкістю вітру до 220 км/год. 

Ще одним рекордом вітрової енергетики 2024 року став «найвищий» вітропарк світу. Він розташований в горах на висоті 4 650 метрів. 

Надвисокогірний проект з виробництва вітрової енергії запущений на початку 2024 у місті Нагку південно-західного автономного району Сізан на південному заході Китаю. 25 вітрових турбін продукують 100 МВт. Вітроелектростанція забезпечує електроенергією 230 000 жителів міста Нагку.

Вітрові турбіни, розміщені на надвисокому рівні, витримують екстремальні кліматичні умови: опади, мороз, град, блискавки, ультрафіолетове випромінювання, різкі зміни температури та люті вітри. 

Зображення

Найбільша офшорна ВЕС

Великобританія відзначилась у 2024 році не лише закриттям останньої вугільної електростанції, але й подальшою реалізацією мегапотужного проекту офшорного вітропрку. 

Офшорна вітрова електростанція зі сторони узбережжя графства Йоркшир (Велика Британія) Dogger Bank має стати найбільшою у світі морською вітровою електростанцією. Після введення в експлуатацію усіх черг проекту вітропарку він вироблятиме достатньо електроенергії, щоб забезпечити 6 мільйонів будинків Великобританії. 

Цей грандіозний новаторський проект із його високими турбінами Haliade-X долає виклики та переосмислює майбутнє відновлюваної енергії.

Зображення

Вітропарк, розміром з пʼять Парижів

Тим часом в Індії почали будувати найбільшу у світі зелену електростанцію. Станція вироблятиме близько 30 ГВт енергії і після запуску зможе забезпечувати електроенергією 16 мільйонів родин. 

Компанія Adani Green Energy Limited (AGEL) почала будувати найбільшу у світі сонячну та вітрову електростанцію у штаті Гуджарат (Індія), розмір якої буде у пʼять разів більшим за Париж – близько 518 км2. Станцію планують збудувати за пʼять років. Вартість станції сягає $20 мільярдів. 

Чи стане 2025 роком рекордів вітру в Україні?

Згідно з даними звіту World Energy Outlook 2024 Міжнародного енергетичного агентства (МЕА), сьогодні саме вітер є найбільшим джерелом “зеленої” електроенергії у світі, виробляючи понад 2 300 ТВт*год електроенергії. 

В Україні, попри неймовірний вітровий потенціал, ситуація із вітровою енергетикою наразі не надто оптимістична. 

З одного боку в результаті окупації південних та східних територій України левова частка успішним вітрових проектів опинилася в руках ворога. З іншого - нові проекти будівництва вітрових електростанцій зіштовхуються із низкою бюрократичних процедур та «антивітровою опозицією», що фінансується лобістами традиційних джерел енергії та корпораціями з видобутку та продажу викопного палива. 

Водночас, енергетична криза,  необхідність відновлення енергетичної інфраструктури та «кліматичні» зобовʼязання України щодо зменшення карбонових викидів сприятимуть розвитку відновлюваної джерел енергії. І на стадії погодження чи початку будівництва перебуває низка проектів вітрових електростанцій. Тож 2025 рік має всі шанси стати Роком вітру в Україні.