
Сьогодні відновлювальна енергетика є одним із найважливіших питань порядку денного економічної безпеки та енергетичної незалежності Європи. Тож не дивно, що усі європейські країни активно розвиваються у цьому напрямку. У планах ЄС до 2030 року забезпечити обсяг «зеленої» енергетики до рівня 32% від усієї енергетики в Європі.
При цьому країни Європи, які дбайливо ставляться до своєї екології та природи, успішно реалізують розвиток вітрової енергетики у природозаповідних зонах.
Смарагдова мережа - мережа природоохоронних територій, яка функціонує в більшості європейських країн. Проте, у країнах-членах ЄС вона має назву Natura 2000. Проте у Європі приналежність певної території до Смарагдової мережі чи Natura 2000 не означає заборону будівельної діяльності при умові чітких зобов’язань щодо проведення ОВД (оцінки впливу на довкілля), подальшої експлуатації та дотримання практик, які мінімізуватимуть шкідливий вплив на ті оселища та види флори й фауни, які перелічені в описі об’єкту.
Іншими словами, будівництво вітропарків на території Смарагдової мережі чи Natura 2000 можливе за умови дотримання певних вимог. Свідченням цього є успішні закордонні приклади побудови вітрових електростанцій на подібних територіях та документ Європейської Комісії із методичними рекомендаціями щодо розвитку вітрової енергетики на ділянках Natura 2000.
Прикладами вітропарків, збудованих на території мережі Natura 2000, є зокрема:
Вітропарк Sjisjka (Швеція)
Яскравим прикладом вітропарку, збудованого на території мережі Natura 2000, є шведська вітроелектростанція Sjisjka. Вона складається з 30 турбін та розташована в пригірному регіоні Sjisjka в муніципалітеті Єлліваре. Цей регіон має сильні вітрові умови, і Шведське енергетичне агентство визнало його територією національного інтересу для вітроенергетики. ВЕС спроможна виробляти щорічно 200 ГВт⋅год, а висота кожної її турбіни становить 130 метрів. Вітропарк є спільною власністю компаній Skanska, O2 та Jamtkraft.
Регіон, у якому розташована ВЕС Sjisjka включений до мережі Natura 2000. Тому обмеження проекту полягало у забороні на використання природних матеріалів з навколишніх гір для доріг і фундаментів. Під час будівництва використовували збірні фундаменти, а бетон замішували на місці за допомогою мобільного заводу.
Вітропарк Monte Messa (Італія)
Вітропарк Monte Messa у муніципалітеті Риволі-Веронезе (Італія) також розміщений в межах території Natura 2000. Сама ж місцевість Monte Messa багата на біорізноманіття та є домом для диких орхідей, які ростуть на її посушливих луках.
Розуміючи необхідність зберегти природну та ландшафтну цінність місця, інвестор перед початком будівництва провів спеціальний моніторинг з метою оцінки впливу на довкілля. Таким чином було проведено заходи для пом’якшення впливу вітропарку на довкілля, здійснено реставрацію уражених роботами ділянок, рекультивацію та пересадку рідкісних рослин на час будівництва.
Вітропарк Monte Messa в Італії є місцем, в якому мирно та успішно співіснують природна спадщина, генерація зеленої енергії та туризм. Адже поряд з вітропарком розміщена велосипедно-пішохідна доріжка, яка користується великою популярністю серед туристів.
Вітропарк Los Lances (Іспанія)
Ще одним показовим прикладом існування вітрової електростанції в межах Natura 2000 є іспанський вітропарк Los Lances.
Він функціонує з 1999 року у місцевості Тарифа на Гібралтарській протоці на півдні Іспанії. Вітрова електростанція складається з 17 турбін та має потужність понад 10 МВт.
Екологічне агентство Андалусії AMA провело дослідження впливу на навколишнє середовище і в березні 1998 року було дозволено будівництво вітрової електростанції Los Lances. А вже через рік вітропарк почав свою роботу. Цей вітропарк розміщений у надзвичайно мальовничому місці, а самі іспанці пишаються його наявністю та охоче фотографуються на фоні вітряків.
Як бачимо, наявність вітрових електростанцій у заповідних Natura 2000 в Європі є доволі поширеним явищем. Адже якісно спроектовані та розміщені вітрові турбіни не становлять загрози навколишньому середовищу, а їх вплив на довкілля є мінімальним. Водночас, високий вітровий потенціал цих ділянок дозволяє країнам Євросоюзу розвивати свою енергетичну незалежність від вичерпних дорогих викопним ресурсів.