Енергія вітру — один із найперспективніших напрямків відновлювальної енергетики. Мережа вітрових електростанцій у світі динамічно розвивається і все більше відбирає прибутки у мегакорпорацій, що займаються видобутком та продажем викопних джерел енергії: газу, вугілля та нафти. Тож не дивно, що тема вітрової енергетики штучно обростає різноманітними міфами та спекуляціями. Їх мета – викликати невдоволення мешканців регіонів, де планують встановлювати вітряки, та зупинити прогрес «зеленої» енергетики.
Та хоч як би не намагалися опоненти відновлювальної енергетики «заплямувати» чисту енергію вітру, правда все ж перемагає та руйнує міфи про вітрову енергію. Тож спростовуємо у статті 5 найпоширеніших фейків про вітрові турбіни.
Міф #1: Вітряки шумлять
Реальність: шум працюючих вітряків на відстані 300 м такий же, як шум холодильника вдома
Мабуть, одним із найпопулярніших міфів про вітрову енергетику та найпоширенішою «лякалкою» для мешканців населених пунктів, поруч з якими планується зведення вітрових електростанцій, є звинувачення вітрових турбін у гучній роботі. Мовляв, вітряки сильно шумлять і своєю роботою заважатимуть місцевим спати. Насправді це не більш, як вигадка затятих опонентів відновлювальної енергетики.
Запам’ятайте! Сучасні вітрові турбіни, розміщені на дозволеній відстані до житлових будинків, не шумлять та не заважають жителям прилеглих населених пунктів.
У країнах Європи дозволено максимальний рівень шуму працюючої турбіни до 45 дБ у денний час і до 35 дБ вночі. При цьому мінімальна відстань від турбіни до житлових будинків повинна становити не менше 300 м.
Для порівняння: шум від легкового автомобіля при швидкості руху 64 км/год становить 55 дБ, шумовий фон в офісу – 60 дБ, шум від вантажівки при швидкості руху 48 км/год на відстані від неї у 100 метрів – 65 дБ, шум від відбійного молотка на відстані 7 м – 95 дБ.
Якщо ж порівняти шум вітряка з побутовими приладами, якими ми щодня користуємося вдома, то зʼясуємо, що вітрова турбіна на відстані 300 метрів спричинює не більше шуму, аніж звичайний холодильник. Для прикладу, шум від звичайного кондиціонера становить 50 децибел, а більшість холодильників створюють шум на рівні 40 децибел. Шум нашого звичного оточення вдома перебуває в межах 40-45 децибел.
У той же час, в найтихіших сільських місцевостях рівень шуму перебуває на рівні 30 децибел. Таким чином робота турбіни, яка розташована на відстані 1,5 кілометри, взагалі не буде відчутною.
Міф #2: Вітряки руйнують гори
Реальність: жодна гора у світі не була зруйнована в результаті роботи вітрових турбін Міф #2: Вітряки руйнують гори
Насправді гори одні із найпопулярніших локацій для будівництва вітрових електростанцій. Причина цього - високий вітровий потенціал у гірській місцевості. Тож у всьому світі встановлено тисячі вітрових установок саме в горах.
Найвищою вітроелектростанцією в Європі є вітропарк Gries у Швейцарії. Турбіни цієї ВЕС розміщені на висоті близько 2,5 км над рівнем моря. Окрім цього, в мальовничих швейцарських горах функціонують вітропарки Mont Crosin та Gotthard.
Натомість одна із найбільших вітрових електростанцій у Європі за кількістю вітряків, розміщених у горах, - «Alto Minho». Ця вітростанція розміщена в горах на півночі Португалії і складається зі 120 вітрових турбін.
За всю історію роботи вітрових установок у світі не зафіксовано жодного випадку, коли під вітровою турбіною утворилося провалля чи завалилась гора. Тож розміщення вітряків у горах є цілком безпечним і для ландшафту, і для природи, і для людей.
Міф #3: Вітряки мають негативний вплив на здоров’я людей
Реальність: Вітряки є однією із найбезпечніших технологій виробництва електроенергії
Як ми вже знаємо, вітрогенератори не є джерелом шуму, що якимось чином заважає мешканцям прилеглих до ВЕС населених пунктів. Немає жодних випадків негативного впливу вітряків і на здоров'я людини.
Ще у 2012 році Міністерство охорони здоров’я Канади (Health Canada) опублікувало результати національного дослідження щодо впливу вітротурбін на здоров’я людини. В результаті проведеного дослідження було зроблено однозначний висновок про відсутність причинно-наслідкового зв’язку між роботою вітряків та медичними захворюваннями. Також у дослідженні вказують, що вітроенергетична технологія є однією з найбільш безпечних технологій виробництва електричної енергії.
Міф #4: Вітряки не створюють робочих місць
Реальність: Вітрова енергетика створює мільйони нових робочих місць
Власники корпорацій із видобутку нафти, вугілля та газу активно популяризують фейк про те, що вітер «відбирає» в людей роботу. Мовляв, вітрова енергетика хоч і розвивається, але не створює робочих місць.
Насправді ж вітер активно працевлаштовує робітників у сфері будівництва, експлуатації, та обслуговування ВЕС. За даними досліджень, вітроенергетика у найближчі десятиліття генеруватиме не лише гігавати електроенергії, але й мільйони нових робочих місць.
За інформацією Міжнародного агентства з відновлюваних джерел енергії (International Renewable Energy Agency (IRENA) та Міжнародної організації праці (International Labour Organization (ILO) станом на 2021 рік сектор ВДЕ вже працевлаштував понад 12 млн людей. З них 1,37 мільйона осіб зайняті саме у вітровій енергетиці. Водночас, за прогнозами цих організацій, до 2030 року кількість працівників, працевлаштованих у секторі ВДЕ становитиме понад 38 мільйонів осіб.
Тобто уже за декілька років на понад більш як втричі збільшиться кількість працівників, задіяних у виробництві енергії вітру. Йдеться про понад 5 мільйонів нових високоякісних, стабільних і добре оплачуваних робочих місць.
Міф #5: Вітряки виробляють мало енергії
Реальність: В Європі з вітру виробляють більше електроенергії, аніж з вугілля
Вітер у 2023 році забезпечив 19% усієї електроенергії, виробленої в Європі. Протягом минулого року у ЄС збудували 17 ГВт нових вітроенергетичних установок. У тому числі 14 ГВт збудували на суші та 3 ГВт – на морі.
Цікавим фактом є те, що за останній квартал 2023 року європейські виробники електроенергії вперше виробили більше електроенергії за допомогою вітру, ніж за рахунок вугілля.
За даними аналітичного центру Ember, комунальні підприємства Європи виробили рекордні 193 терават-години (ТВт-год) електроенергії від вітрових станцій у період з жовтня до грудня 2023 року порівняно з 184 ТВт-год на вугільних електростанціях.
При цьому лише впродовж 2023 року у світі було встановлено рекордні 117 гігават нових вітроенергетичних потужностей. Такі дані вказані в останньому Global Wind Report, опублікованому Глобальною вітроенергетичною радою (GWEC).
Замість висновку
Найчастіше усіма цими «міфами» лякають місцевих мешканців опоненти «зеленої» енергетики, які лобіюють і мають особистий інтерес у подальшому домінуванні традиційних джерел енергії та спалюванні викопних ресурсів: газу, вугілля, нафти. Співпадіння?…