01.02.2024
Atlas Volovets Energy: вітер якісних змін

Вітрова електростанція «Atlas Volovets Energy» – амбітний інвестиційний проект «зеленої» енергетики, який планують реалізувати на Закарпатті турецька компанія GURIS CONSTRUCTION AND ENGINEERING CO. INC. та міжнародна компанія ONUR GROUP, з головним офісом у Туреччині.

Попри повномасштабну війну та масовані ракетні атаки росіян на об’єкти енергетичної інфраструктури, інвестори готові вкласти 150 мільйонів євро інвестицій, аби підтримати енергетичну незалежність України та зміцнити нашу економіку. Проект із будівництва вітропарку на Боржавській полонині реалізується у рамках схваленої Кабінетом Міністрів у травні 2023 року Енергетичної стратегії України. Стратегія передбачає досягнення вуглецевої нейтральності енергетичного сектору держави до 2050 року.

Реалізація першої черги проекту дозволить забезпечити електроенергією понад 67 тис. домогосподарств або понад 200 тис. осіб. Вітропарк буде спроможний генерувати 136 млн кВт⋅год щорічно.

Синергія двох потужних міжнародних компаній гарантує найвищу якість будівництва та шанобливе ставлення інвесторів до довкілля під час реалізації проекту. Адже обидві компанії – GURIS та ONUR GROUP – мають потужний досвід створення об’єктів «зеленої» енергетики як закордоном, так і на території України.

Зображення

Для того, аби мінімізувати вплив майбутнього Боржавського вітропарку на навколишнє середовище, був проведений ґрунтовний моніторинг, за результатами якого надано висновок з оцінки впливу на довкілля. Дослідження, які є основою ОВД проводили більше року, використовуючи найкращі світові практики, зокрема методологію Scottish National Heritage щодо птахів та Eurobat щодо кажанів.

Відтак проектанти врахували усі обмеження та рекомендації, аби вітрова електростанція була з одного боку максимально ефективною для людей, а з іншого – практично не впливала на ґрунти, флору та фауну регіону. Для цього будуть використані інноваційні та екологічно безпечні технології, запобіжні заходи, а також - проведено рекультивацію грунтів і пересадження флори.

Боржавський хребет було обрано для розміщення вітропарку невипадково. Це передбачено схемою планування території Закарпатської області до 2031 року, яку розробило ДП "Український державний науково-дослідний інститут проектування міст "Діпромісто" імені Ю.М. Білоконя" та затвердила сесія Закарпатської облради №731 ще у 2013 році. Відповідно у 2017 році Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України запросило ряд компаній для співпраці з метою прискорення темпів розвитку “зеленої” енергетики в країні.

Боржавський хребет був обраний з кількох причин:

- високий вітроенергетичний потенціал, що впливає на ефективність та рентабельність проекту;

- відсутність лісів на ділянках майбутніх вітряків;

- наявність потужної підстанції для підключення ВЕС у Воловці;

- наявність коридору лінії електропередач, який обслуговує вже існуючу метеостанцію на вершині, що в свою чергу не призведе до вирубки дерев та мінімізує вплив на довкілля.

Вітропарк на Закарпатті – це потужна відсіч енергетичного шантажу з боку росії, яка будь-якими силами намагається зруйнувати нашу енергетику та залишити Україну залежною від імпортних викопних джерел енергії. Будівництво вітроелектростанції «Atlas Volovets Energy» - це однозначно ще один важливий  крок у напрямку енергетичної незалежності та безпеки нашої держави та її проєвропейського вибору.

Зображення